Customer Sales Support

Grupul ASSA ABLOY este liderul global în soluții de acces.

Dezvoltă-ți cariera cu liderul global în soluții de acces și alătură-te echipei noastre Comerciale din Bucuresti!

Rolul de Customer Sales Support din cadrul ASSA ABLOY ROMANIA din Bucuresti are ca scop sa asigure suport activitatilor de vanzare si dezvoltare de noi oportunitati de afaceri, contribuind la imbunatatirea si implementarea proceselor de vanzare in cadrul ASSA ABLOY Romania;

Responsabilitati Principale:

  • Proceseaza in sistemul informatic, precum si in platformele web ale clientilor (acolo unde este cazul) toate documentele necesare bunei desfasurari a activitatii (comenzi de vanzare, bonuri de consum, retururi, corectii, etc);
  • Monitorizeaza indicatorii de performanta ai departamentului si comunica tuturor membrilor echipei situatiile rezultate, cu frecventa stabilita de catre superiorul ierarhic.
  • Intocmeste analize specifice, pe baza datelor facturate. Intocmeste rapoarte de vanzari.
  • Elaboreaza forecast de vanzari pe baza istoricului si a altor informatii puse la dispozitia sa de catre managerul de departament;
  • Contribuie la dimensionarea optima a stocului, atat prin comenzi de aprovizionare calculate si transmise catre Dep. Supply Chain, cat si prin identificarea stocurilor neperformante pentru care, impreuna cu echipa de vanzari, stabileste actiuni de reducere a nivelului acestora;
  • Verifica si solicita departamentelor suport responsabile intretinerea corecta a informatiilor in Axapta (liste de preturi, coduri, clienti) necesare activitatii;
  • Intretine continuu bazele de date necesare cum ar fi: contacte furnizori / clienti, forecast vanzari, rapoarte chizitii / vanzari;
  • Proceseaza sau redirectioneaza solicitarile punctuale ale clientilor, colegilor, care au legatura cu informatii referitoare la disponibilitatea unui produs, nivelul de pret, fisa de produs sau alte informatii care pot contribui la orice vanzare suplimentara;
  • Comunica catre clienti modificarile de preturi, promotiile noi, documente solicitate de acestia si care au legatura cu derularea contractului;
  • Comunica cu clientii din teritoriu pentru toate problemele specifice care pot apare pe perioada in care responsabilul de vanzari nu este disponibil (concediu de odihna, alte motive);
  • Analizeaza si propune proceduri pentru a imbunatatii procesele/modul de lucru;
  • Asigură suport la elaborarea ofertelor pentru licitaţii si proiecte.

Cerintele postului:

Studii: Superioare profil Economic sau Tehnic

Cunostinte:  Microsoft Office (Excel, Word, Outlook)

                        Experienta de lucru intr-un ERP

                        Limba engleza- nivel B1/B2

Experienta: minim 1 an experienta- raportare si suport vanzari

Altele:

  • Foarte bune abilitati de comunicare
  • Bune abilitati de lucru in echipa
  • Calitati de organizare, atentie la detalii si respectarea termenelor
  • Foarte bune abilitati de analiza si intocmire rapoarte

Suntem Grupul ASSA ABLOY

Oamenii noștri ne-au ajutat să fim ceea ce suntem astăzi,  lider global în soluții de acces. Ca mulțumire, noi le deschidem ușile oriunde merg. Cu aproape 52.000 de colegi în peste 70 de țări diferite, ajutăm miliarde de oameni să experimenteze o lume mai deschisă. Inovațiile noastre crează o multitudine de spații - fizice și virtuale - mai sigure și mai ușor de accesat.

Pentru că suntem o echipă primitoare este important pentru noi să avem echipe diverse, și apreciem perspective și experiențe diferite.

A face parte din echipa ASSA ABLOY înseamnă că vei lucra intr-un mediu dinamic, dezvoltând soluții inovatoare pentru a îmbunătăți viața clienților noștri.

Vă mulțumim pentru  aplicație și vă informăm că vom contacta doar candidații selectionați, care indeplinesc cerințele rolului.

RO, 062202

Sales, Marketing & Product Management
No Travel Required
Mid-senior level
22-Mar-2024